Jdi na obsah Jdi na menu
 


70.léta 19.století - na Princetonské Universitě vznikl první organizovaný klub fanoušků
80.léta 19.století - na Princetonské Universitě byl zaznamenán první organizovaný pokřik
90.léta 19.století - Universita v Minnesotě jako první zavedla svou "bojovou píseň"
přelom století - zpopularizovalo se použití megafonu a bylo založeno první cheerleadingové bratrstvo Gama Sigma
10.léta 20.století - na Universitě v Illinois se konal první homecoming
20.léta 20.století - do cheerleadingu se zapojují ženy a pšidávají se cviky a přemety
30.léta 20.století - cheerleaders začínají vystupovat s papírovými pompony(chocholy)
40.léta 20.století - v Dallasu byla vytvořena první skupina cheerleaders, vedená Lawrencem Herkimerem
50.léta 20.století - univerzitní cheerleaders začali pořádat semináře, kde vyučovali základní prvky
60.léta 20.století - Fred Gastoff vynalezl vinylové pompony a představil je International Cheerleading Foundation (nyní W.C.A.)
1967 - poprvé se konala soutež "Top Ten College Cheer Squads" a International Cheerleading Foundation začala se udělovat ocenění "Cheerleader All America"
70.léta 20.století - cheerleading se rozšíril i na další univerzitní sporty, jako basketbal, plavání nebo zápas. Později i na ženské týmy basketbalu a volejbalu. Cheerleading začal být uznáván jako atletická činnost, protože se zvýšila jeho fyzická náročnost - pěidalo se více prvku z gymnastiky, cviky ve dvojicích, pyramidy a náročnější skoky. Začala tradice letních výcvikových táboru – kempu.
jaro 1978 - první celonárodní televizní přenos šampionátu v cheerleadingu televizí CBS-TV
80.léta 20.století - po celé Americe se konají Národní souteže v Cheerleadingu. Sdělovací prostředky považují cheerleading za jednu z nejdůležitejších školních zájmových skupin, která prezentuje nadšení, pozitivní přístup a školního ducha.
V posledních deseti letech ušel cheerleading obrovský kus cesty. Willis Bugbee už v roce 1927 napsal: "Cheerleaders, dříve pouze trpěné, jsou nyní opravdu vážené a ocenované. Jejich prestiž je obrovská a každá univerzita touží vyhrát Národní soutež v Cheerleadingu."
Dnes uspějí v cheerleadingu jen ti nejnadanější a nejprůbojnější. Vrcholných pozic dosáhlo jen nemnoho z nich a někteří jsou dnes velmi známí: dřívejší americký prezident Dwight D. Eisenhower, herci Jimmy Stewart a Kirk Douglas, herecky Meryl Streepová, Raquel Welchová a Cybil Shepardová.

Historie Cheerleadingu v ČR

Cheerleading (anglicky cheer + leading = povzbuzování + vedení) je sportovní odvětví, které puvodně vzniklo jako způsob skupinového povzbuzování se složitou choreografií.

Česky se cheerleaders označují jako roztleskávačky. V cheerleadingu se spojuje mnoho prvku: pohyby rukou, jumpy, výkopy, akrobacie, pokřiky a stunty (žívé lidské pyramidy). Jedná se spíše o ženský sport, ale v jisté míře ho provozují i muži.

Cheerleading je uznávaný sportem téměř po celém světě. Nejzkušenejší a nejlepší cheerleaders nalezneme ve Spojených Státech Amerických, které též považujeme za kolébku tohoto sportu. K velice dobrým cheerleaders se však řadí i Japonci. Evropa též nezůstává pozadu, neboť i zde nalezneme velice zkušené týmy, a to např. v Německu, Finsku nebo Slovinsku! I v České republice má cheerleading již celkem dlouhé trvání. První týmy cheerleaders u nás vznikly již v minulém století, v roce 1993. Objevily se na zápasech amerického fotbalu u týmu Prague Lions a Prague Panthers, kde převzaly jejich jména.

V ČR tedy od roku 1993 postupně přibývají a vznikají nové týmy cheerleaders pusobící u týmu amerického fotbalu, basketbalu, na hokeji, házené a dalších sportech. Zároveň se účastní i charitativních akcí a různých společenských událostí.

V dnešní době se během roku u nás, ale i v zahraničí uskutečňuje mnoho soutěží jako např. Mistrovství ČR v Cheerleadigu, Spirit cheer cup aj. Také je možnost jezdit na FCC kempy, které jsou vedeny profesionálními cheerleaders z USA.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky cheerleaders